A Képesfa története
Az 1848-1849-es Szabadságharc legfényesebb győztes csatája volt az 1849. április 6-án Isaszegen lezajlott ütközet. Ezen a napon a magyar honvédsereg hatalmas győzelmet aratott az osztrák császári haderővel szemben.
Éjjel, miután a csatazaj már elcsendesedett, gyalogsági zászlóaljával ezen a helyen pihent meg Kalmár Károly isaszegi honvédkapitány. A kimerült sereg hamar elszenderedett, csak a kapitány maradt ébren őrködni, hogy társai nyugodtan pihenhessenek. Leült erre a dombocskára, de egy idő múlva a fáradtságtól ő sem bírt tovább ébren maradni és elaludt.
Nemsokára felriadt álmából az egyre erősödő csörtető zajra, ami Kerepes felől érkezett. Egy osztrák seregrész kísérelt meg támadást ellenük, de a vitéz még időben észrevette a fenyegető veszélyt, a társait felébresztette, és rohamot vezényelt. A váratlan fogadtatásra az osztrákok nem számítottak, és amilyen hirtelen jöttek, olyan gyorsan el is iszkoltak.
A szájhagyomány szerint a honvédkapitánynak Szűz Mária jelent meg álmában, és figyelmeztette őt a leselkedő veszedelemre. Az isaszegi lakosok, hogy a történet emlékét megőrizzék, az esemény helyszínén egy hársfát ültettek, és a fára egy Mária képet helyeztek el. Így lett a fa neve Képesfa.
Hosszú-hosszú éveken át a Képesfa a Búcsújárók pihenőhelye és imádkozó helye volt, de egy vihar következtében – sajnos - a fa elpusztult. Isaszeg lakossága a Szabadságharc 160. évfordulója alkalmából 2008. április 6-án, a történet színhelyén ismét egy fiatal hársfát ültetett.
Isaszeg, 2008. április. 6.
|